odświeżenie lakieru

odświeżenie lakieru

Postprzez towot » piątek, 23 lutego 2018, 20:21

Czołem trutnie!
Temat jest taki, że mój dupowóz ma już kilka ładnych lat, które widać na jego lakierze. Czy moglibyście podpowiedzieć jakie są Wasze sposoby na przywrócenie zmęczonemu lakierowi pierwotnego blasku? Ktoś się może interesuje detailingiem?
Z góry dziękuję za porady.
towot

Re: odświeżenie lakieru

Postprzez Yaro » piątek, 23 lutego 2018, 20:38

Proponuję polerkę - zebranie mikronów starej powłoki spowoduje, że reszta będzie lśniła. :D
Osa M 52 x 3, Osa M 50, Jawa 250, Pannonia TLF de luxe, IFA BK 350, SHL M06 T, Junak M10, SHL M11, Simson SR 2
Yaro
Moderator

Postprzez towot » piątek, 23 lutego 2018, 21:29

A jaki środek do polerowania? I coś do zabezpieczenia?
towot

Postprzez KarolOsaM52 » piątek, 23 lutego 2018, 23:19

Polerka, polerka niby takie łatwe... a jednak nie.
Jeśli dla kogoś polerowanie to założenia gąbki na szlifierkę kontową i kupno pasty za 11 zł to jest w błędzie.
Mogę coś o tym powiedzieć bo pasjonuje detailingiem.
Na początek wypadało by zadać pytanie w jakim stanie jest twój lakier, czy chcesz tylko wyciągnąć z niego głębie czy chcesz się zająć zarysowaniami.
Jeśli chodzi o odświeżenie ja na początek umył bym dokładnie całe auto, odtłuścił, i nałożył jakiś twardy wosk. Jakieś 2-3 miesiące powinien wytrzymać.
Jeśli chodzi o usunięcie zarysowań to tu już zaczynają się powoli schody. Wyróżnia się dwu lub trzy etapową korekte lakieru. Wszystko w zależności od stanu lakieru.
Wiadomo duży sukces zależy od stosowanych past polerskich, gąbek, kosmetyków, teraz byle czym niczego się nie zrobi.
Pytałeś się o jakiś środek do polerowania- ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie bo na jednej paście polerskiej, czy jednej gąbce się nie da nic wypolerować. Kupisz twardą gąbkę zostaną krążki na elementach czyli tzw "hologramy" żeby się tego pozbyć trzeba dokupić kolejną pastę, kolejne gąbki, żeby dojechać na słupki w drzwiach, szczeliny itp trzeba dokupić kolejną gąbkę, a o różnorodnych mikrofibrach potrzebnych do tego już nie wspomnę. A każdy się później dziwi czemu usługi autodetailingu są takie drogie. Ciężko mi teraz powedzieć jaki środek zastosować, co kupić itd bo nie wiem w jakim stanie jest twój lakier.
Zabezpieczenie lakieru po polerowaniu to też bardzo obszerny temat bo można i woskiem, preparaty wodniste z dodatkiem wosku, tzw. quick detailery i różnorodne powłoki czy to kwarcowe czy ceramiczne : " temat rzeka" To tylko zależy od portfela :D.
No to tak na wstęp ci takich parę słów napisałem a w załączniku fotki korekty lakieru przeprowadzoną przeze mnie na jednym z aut.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
2x Osa M52 (trzecia podczas kompletowania), Simson S51, 2x Komar Sztywniak
W przyszłości: kolejna M52, Junak M10, WSK B1, SHL M11
KarolOsaM52

Postprzez towot » sobota, 24 lutego 2018, 08:31

Karolu na Ciebie liczyłem, ale jeszcze nie doczytalem w całości.
A więc powiedzmy, że na pierwszy ogień by chodziło o usunięcie drobnych rys i zmatowień lakieru. Tragedii może nie ma, ale kilkanaście lat na nim widać. W takim razie proszę o dalsze porady, bo temat mega ciekawy, a widać, że masz wiedzę w tej kwestii.
towot

Postprzez Yaro » sobota, 24 lutego 2018, 09:01

Taki zabieg na moim aucie robił zaprzyjaźniony Konrad. Jeśli chodzi o pasty to używał produktów KOCH CHEMIE. Na pierwszy ogień poszła pasta H8. Jak mówi Konrad - fajnie zbiera bo na początku ma nieco grubsze ziarno, które w czasie polerowania rozbija się nadając lakierowi gładkość. Do tej pasty używał zwykłej białej gąbki polerskiej. Ostateczny połysk nadawał pastą M2 - tu użył gąbki czarnej. Samochód po tym zabiegu wyglądał jakby wyjechał z lakierni. Oczywiście nawet najlepsze pasty i gąbki wszystkiego nie załatwią. Ważne są umiejętności i pewna ręka polerującego. :D
IMG_20180224_085222.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Osa M 52 x 3, Osa M 50, Jawa 250, Pannonia TLF de luxe, IFA BK 350, SHL M06 T, Junak M10, SHL M11, Simson SR 2
Yaro
Moderator

Postprzez KarolOsaM52 » sobota, 24 lutego 2018, 16:10

Nie patrz tylko mna kolory gąbek. Każda firma ma swoje rodzaje, kolory, grubości. Żeby kupić odpowiednią gąbkę tez trzeba trochę poczytać. Są różne: otwarto, zamknięto komórkowe, na maszynę polerską typu rotacja czy na drugi typ o ruchu orbitalnym tzw. maszyna Dual Action. Ciężko stwierdzić co jest najlepsze ja używam gąbek polerskich firmy NAT o średnicy 135mm. Do tego rzep mocujący gąbkę średniej twardości tak aby zniwelować drgania firmy FLEXIPADS.
Co do past ja do cięcia używam Menzerny FG 400 a na finisz pastę Sonax EX 04-06.
Te dwie pasty którymi ja pracuje naprawdę szczerze polecam. Ładnie się wypracowywuje, nie zasycha na elememcie, ładnie się dociera. Past KOCH polecanych przez Jarka nie używałem ale słyszałem o nich dobre opinie.
Przed polerowaniem trzeba pamiętać aby zrobić typowo mycie detailinigowe z deironizacją lakieru, odsmalaniem i oczywiście glinkowaniem. Przed polerką oczywiście sprawdzamy czujnikiem grubość lakieru tak aby nie dotrzeć się do podkładu. Należy też kontrolować temperaturę elementu polerowanego żeby spod gąbki nie zaczęło się kopcić heh. Oczywiście gąbek nie nawilżamy w wodzie. Polerujemy na sucho.
KarolOsaM52

Postprzez towot » sobota, 24 lutego 2018, 19:17

Widzę, że temat to nie takie "hop-siup". W pierwszej kolejności muszę zlikwidować rdzę na tylnich nadkolach, ale to planuję na marzec/kwiecień jak skończą się mrozy i sól na drodze.
Karolu co mam rozumieć pod stwierdzeniem "typowo mycie detailinigowe z deironizacją lakieru" i "glinkowanie"? O glinkowaniu słyszałem, ale się nie wgryzałem w temat.
towot

Postprzez KarolOsaM52 » sobota, 24 lutego 2018, 19:38

Mycie detailingowe-jest to takie mycie auta aby jak najbardziej zniwelować porysowanie auta. Nawet podczas mycia rysujemy auto, np używając gąbki. Czy to nowa czy już kiedyś używana. Gąbka wszystkie zanieczyszczenia takie jak np drobiny piasku, nie wchłania w głąb, wszystko zostaje w wierzchniej warstwie. Dlatego najlepiej używać specjalnych rękawic mikrofibrowych a najlepiej wełnianych. Myjemy oczywiście na tzw " dwa wiadra" w jednym ciepła woda z szamponem a w drugim woda do płukania rękawicy. Nigdy nie zaczynamy mycia od dolnych części samochodu. Zawsze z góry na dół.
Ale co ja tu się będę rozpisywał.
https://www.youtube.com/watch?v=2JN64DPH4R8
Pod tym linkiem masz fajny materiał jak prawidłowo myć, mają też wiele innych odcinków. Bardzo porządna firma, wiem bo kupuje od nich kosmetyki, zawsze służą poradą :D
KarolOsaM52

Postprzez towot » niedziela, 25 lutego 2018, 10:14

Dzięki Karol, przełączam się na jutuba.
towot

Postprzez arthek » poniedziałek, 26 lutego 2018, 09:42

KarolOsaM52 napisał(a):Mycie detailingowe-jest to takie mycie auta aby jak najbardziej zniwelować porysowanie auta. Nawet podczas mycia rysujemy auto, np używając gąbki. Czy to nowa czy już kiedyś używana. Gąbka wszystkie zanieczyszczenia takie jak np drobiny piasku, nie wchłania w głąb, wszystko zostaje w wierzchniej warstwie. Dlatego najlepiej używać specjalnych rękawic mikrofibrowych a najlepiej wełnianych. Myjemy oczywiście na tzw " dwa wiadra" w jednym ciepła woda z szamponem a w drugim woda do płukania rękawicy. Nigdy nie zaczynamy mycia od dolnych części samochodu. Zawsze z góry na dół.
Ale co ja tu się będę rozpisywał.
https://www.youtube.com/watch?v=2JN64DPH4R8
Pod tym linkiem masz fajny materiał jak prawidłowo myć, mają też wiele innych odcinków. Bardzo porządna firma, wiem bo kupuje od nich kosmetyki, zawsze służą poradą :D

Cześć ,
Czy możesz polecić jakiś twardy ( niedrogi) wosk do zabezpieczenia lakieru na dłużej po umyciu auta ?
...oraz czym usunąć smolę z lakieru.
Z góry dzięki.
[URL=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/21217] [IMG]http://www.motostat.pl/user_images/21217/icon3.png[/IMG][/URL]
arthek

Postprzez KarolOsaM52 » poniedziałek, 26 lutego 2018, 22:18

Hmm najlepiej z ceną wyjdzie wosk Japoński firmy SOFT 99 do 150zł można kupić naprawdę fajny wosk a jego trwałość w zależności od mycia to jakieś 2-3 miesiące. Drugi wosk w rozsądnej cenie to MEGUIAR'S parametry podobne to tego wyżej wymienionego. Od 250 zł w górę można pomyśleć o Swissvaxie albo o Zymölu.
Preparat na smołe przykładowo:
ADBL TAR&GLUE REMOVER
ADBL VAMPIR
KarolOsaM52

Postprzez arthek » wtorek, 27 lutego 2018, 12:52

dzięki
[URL=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/21217] [IMG]http://www.motostat.pl/user_images/21217/icon3.png[/IMG][/URL]
arthek

Postprzez Yaro » wtorek, 27 lutego 2018, 13:12

Smoła po zwykłym maśle schodzi :D - kostka 10 złotych :D
Yaro
Moderator

Postprzez arthek » wtorek, 27 lutego 2018, 13:24

Do tej pory zmywałem benzyną ekstrakcyjną ,ale szukam jakiejś bardziej cywilizowanej metody... ;)
arthek

Postprzez Yaro » wtorek, 27 lutego 2018, 20:39

Kiedy Amerykanie polecieli w kosmos po raz pierwszy zauważyli, ze zwykłe używane na ziemi długopisy nie sprawdzają się w stanie nieważkości (nie da się nimi pisać). NASA dostała budżet 10 mln $ na badania i po trzech latach opracowała specjalny długopis do użytku na statkach kosmicznych. Tymczasem Ruscy jak polecieli to wzięli ze sobą ołówki. Czy skórka warta była wyprawki????
Yaro
Moderator

Postprzez KarolOsaM52 » wtorek, 27 lutego 2018, 22:59

Yaro ale wyobrażasz sobie teraz salon pielęgnacji aut. Wchodzisz a tam smołe ci usuwają kostką masła ? 8-)
Albo zamiast wosku kładą ci smalec ? :lol:
KarolOsaM52

Postprzez Yaro » środa, 28 lutego 2018, 08:31

Smalec by się mógł okazać droższy od wosku (zwłaszcza ze skwareczkami, jabłuszkiem, ogórkiem i innymi dodatkami), poza tym ma właściwości nabłyszczające tylko przez chwilę. Usunięcie smoły domowym sposobem to co innego :D
Yaro
Moderator

Powrót do Inne problemy