pierwsze kroki

pierwsze kroki

Postprzez Bartosz » czwartek, 1 listopada 2018, 16:23

Witam wszystkich serdecznie
kilka dni temu do mojej rodziny dołączyła OSA. fakt że zupełnie przypadkowo frafiła w nasze ręce podczas sprzątania piwnicy domu po zmarłych dziadkach mojej żony.
cały sprzęt jest rozebrany do ostatniej śrubki leżał na wilgotnej posadzce w piwnicy. niewiele brakowało trafiłby do kontenera. Trwają poszukiwania w piwnicy i całym domu celem kompletowania ślicznoty. Niestety nie posiada silnika a wygląda na to że to jest 175. Też żadnych info odnośnie dokumentacji. jedyne co znalazłem to na ramie numer 183. całość została rozebrana około 72 roku i leżała do dziś dnia.
energicznie przystąpiłem do ratowania. Rama i większość blach wylądowała w śrutownicy potem agresywny grunt na to epoksyd. Małe elementy są obecnie w kąpieli octowej a potem jak wyżej.
mam problem ze znalezieniem jakichkolwiek informacji na temat pochodzenia historii jak również foto całego skutera w tym malowaniu.
Jeśli mogę liczyć na Waszą pomoc to z góry wielkie dzięki.
obecnie posiadam w swoich zbiorach jeszcze borewicza 81 rok oraz 126p z roku 1982.
W przypadku problemów mogę pomóc forumowiczom z zakresu mechaniki blacharki lakierowania itp.
dzięki za uwagę i życzcie mi powodzenia żeby inne tematy nie spowolniły tempa naprawy :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Bartosz

Re: pierwsze kroki

Postprzez Yaro » czwartek, 1 listopada 2018, 18:05

Witam na forum - tym razem już we właściwym dziale. Na razie na temat Twojej Osy nie powiem wiele bo wiele nie pokazałeś. Z tego co widzę jest to rzeczywiście M52 a numery wskazują na początek produkcji tego modelu czyli rok 1962 (co powinno być uwidocznione na tabliczce). Malowanie kokonu oczywiście nie jest oryginalne (chyba że to jakiś egzemplarz wystawowy albo coś takiego). Brak silnika to oczywiście problem do przezwyciężenia bo bywają czasami na aukcjach allegro i olx. Niestety ceny robią się coraz wyższe. Warto jednak polować na okazje bo czasami się zdarzają. Dużo gorszym problemem będzie zdobycie cylindra i tłoka w odpowiednim stanie a największym kompletu metalowych osłon na cylinder i wentylator. Pozostałe części co jakiś czas się pojawiają, wiele problemów z ich brakiem rozwiązało nasze forum oraz forumowicze, którzy sami potrafią wyprodukować bardzo dobrej jakości produkty będące wręcz kopią oryginałów. Moja rada - forumowicze oryginalnych części nie bardzo chcą się pozbywać ale jak widzę masz konkretny fach i umiejętności w ręku więc na handel barterowy ktoś się może skusić :). A historia Osy ciekawa, no i ratunek przyszedł w samą porę.
PS.
Dawaj fotki reszty i napisz skąd jesteś :)
Osa M 52 x 3, Osa M 50, Jawa 250, Pannonia TLF de luxe, IFA BK 350, SHL M06 T, Junak M10, SHL M11, Simson SR 2
Yaro
Moderator

Postprzez towot » czwartek, 1 listopada 2018, 18:47

Witaj, faktycznie ratunek przyszedł w samą porę. Mam nadzieję, że kolejna Osa powróci na drogi. Witam na forum i proszę o aktywne uczestnictwo.
towot

Postprzez halcik » czwartek, 1 listopada 2018, 20:10

Oficjalnie witamy. Jak wrzucisz resztę zdjęć swoich puzzli to pomożemy Ci zweryfikować czy są od Twojego egzemplarza czy są z innych lat produkcji Os.
Jak czujesz się na siłach to możesz wrzucić ogłoszenie przy reanimacji blach innych użytkowników.
halcik
Moderator

Postprzez Bartosz » niedziela, 4 listopada 2018, 21:57

Jestem z Legnicy jakby co to zapraszam :)
Co do możliwości technicznych i wiedzy to i owszem mogę bardzo wiele ale niestety odrzucono ostatnio mój wniosek o wydłużenie doby a żona zaczyna grozić wokandom :):):)
Więc trzeba dokładnie rozgraniczyć priorytety.
lakier na 100 procent jest oryginalny dziwny jest natomiast nie tyle wzór co jakieś dziwne z na górnej części odwłoku (też zrobione tym samym materiałem). Nie mam tabliczki znamionowej ale jest tablica rej nosze się z zamiarem wycieczki do wydziału komunikacji. Trochę się tego boje bo jeszcze wyjdzie że to sąsiada sprzęt i trzeba będzie oddać :):)
ostatnia wycieczka do domu przyniosła licznik lampę instalację i karton drobnicy (gaźnik kolektor ssący cylinder) niestety silnika niet :(
na tę zimę wystarczy mi pracy w poniedziałek ściągnę sobie kolory spectrometrem i zabiorę się za klejenie odwłoku.
jak dobrze pójdzie to w wekend całość będzie w podkładzie
jutro dołączę foty
Dzięki za uwagę
łączę się z wami w osopasji :)
Bartosz

Postprzez zygzak » czwartek, 8 listopada 2018, 21:36

zobaczcie co znalazłem w swoich zbiorach zdjęciowych
Kilka Os+kilkanaście innych peerelowskich motocykli,Cezeta 502 i oczywiście ZZR1200
601192677-Robert
zygzak

Postprzez hornetino » czwartek, 8 listopada 2018, 21:50

Coś z tym malowaniem musi być na rzeczy:

prospekt_shl_m11_osa_m52_komar.jpg

file1.jpg

Wygląda na identyczne z tym, co pokazał zygzak i tym na reklamie.
Ostatnio edytowano piątek, 9 listopada 2018, 11:18 przez hornetino, łącznie edytowano 1 raz
• Osa M52 (1963) • Komar MR232 (1967) • Komar 2328 (1970) • Pegaz 700 (1973) •
• tel. 502 614 834 • hornetino@icloud.com
hornetino

Postprzez motorski » czwartek, 8 listopada 2018, 23:52

Jestem własnie na etapie malowania Osy w takiej kombinacji.
motorski

Postprzez halcik » piątek, 9 listopada 2018, 07:46

Trza będzie przenieść do innego działu
halcik
Moderator

Postprzez towot » piątek, 9 listopada 2018, 08:25

Bartosz a co daje kąpiel octowa?
towot

Postprzez halcik » piątek, 9 listopada 2018, 09:05

Chyba odrdzewianie, ale w moc tego preparatu nie do końca wierze. Jest to jeden ze słabszych kwasów, a w handlu w spożywczym ma moc zaledwie 10%. Jest to kwas którego można użyć np do odkamieniania, a jako odrdzewiacz nie działa selektywnie o ile działa. Też czekam na odpowiedź
halcik
Moderator

Postprzez Yaro » piątek, 9 listopada 2018, 09:11

Ja myślę, że ocet może wzmacniać metal tak jak wzmacnia szkło. Prawidłowość tą odkryto kiedyś w jednym z Polmosów, z którego transportowano do magazynów ocet i alkohol rozlany do takich samych butelek. Okazywało się, że alkohol tak działał na szkło, że konwojenci zawsze zgłaszali jakąś ilość stłuczek natomiast przy occie tych stłuczek nie było wcale. :D
Osa M 52 x 3, Osa M 50, Jawa 250, Pannonia TLF de luxe, IFA BK 350, SHL M06 T, Junak M10, SHL M11, Simson SR 2
Yaro
Moderator

Postprzez hornetino » piątek, 9 listopada 2018, 10:56

Bartosz, może zrobiłbyś małą dokumentację takiego malowania w postaci kilku zdjęć (każdej strony) kokonu, osłony nóg i błotnika? Sam kiedyś zastanawiałem się nad takim lakierowaniem i nawet zrobiłem pierwsze przymiarki ;)

OSA_Malowanie.jpg
hornetino

Postprzez Karol » piątek, 9 listopada 2018, 12:46

Tak mi się właśnie wydawało że to malowanie oryginalne, ale to ta naklejka tylko mnie naprowadzila :) fajne że będziesz robił pod oryginał. Powodzenia bo zapowiada się ciekawie :)
2x Osa M52 (trzecia podczas kompletowania), Simson S51, 2x Komar Sztywniak
W przyszłości: kolejna M52, Junak M10, WSK B1, SHL M11
Karol

Postprzez Bartosz » piątek, 9 listopada 2018, 18:55

tak jak pisałem to moje pierwsze forum więc przepraszam za ewentualny "bajzel"
dokumentację foto mam wykonaną dosyć dokładnie tym bardziej że jedynie ona jest w stanie dać mi jakiekolwiek info o skuterze do wydział komunikacji na dziś dzień pozdrowił mnie środkowym palcem :)
kąpiel octowa to najtańszy jak do tej pory sposób na odrdzewianie drobnych elementów jaki poznałem
serdecznie polecam jak ktoś lubi zapach korniszonów w garażu :)
Cieszę się i bardzo dzięki że znaleźliście moje malowanie bo były momenty że zacząłem powątpiewać :)
Bartosz

Postprzez Bartosz » piątek, 9 listopada 2018, 19:07

co do octu też nie wierzyłem
więc zainwestowałem 2,5 w butelkę wsadziłem do plastikowej banieczki najbardziej skorodowany (akurat przecinak) element metalowy jaki wynalazłem na warsztacie i po 3 dniach wyglądał jak bym go wyjął ze srebrnej świątecznej zastawy :):)
Bartosz

Postprzez hornetino » piątek, 9 listopada 2018, 23:05

Bartosz napisał(a):dokumentację foto mam wykonaną dosyć dokładnie

To może wrzuć kilka fotek do tego wątku: viewtopic.php?f=25&t=31&hilit=kolor&start=60
hornetino

Powrót do Powitanie